Забезпечення безпеки на об’єкті може досягатися різними способами. Одним із них є встановлення системи сигналізації, обладнаної датчиками руху. Якщо в зоні, що охороняється, станеться несанкціоноване проникнення, зреагують детектори руху й передадуть сигнал на централь сигналізації.
В той же час датчики руху можуть бути різними, і працювати вони також можуть по-різному, а тому перед їх купівлею необхідно розібратися в цьому й визначити, чи підходять вони для вашого випадку.
Як обрати датчик руху
Найголовніше – щоб цей модуль можна було інтегрувати у вже існуючу систему. Якщо з цим все гаразд, переходимо до інших характеристик детекторів руху:
- спосіб передання сигналу – через слабкострумовий кабель або по радіоканалу;
- тип пристрою – радіохвильовий, ультразвуковий, інфрачервоний або ж комбінований;
- призначення – для вуличного застосування або в приміщенні (якщо датчик використовується на вулиці, йому потрібний додатковий захист від атмосферних опадів і перепаду температури);
- релейний захист при зломі – наявність спеціального тампера, який замикає контакти реле розкритті корпусу;
- опції регулювання – можливість настроювання пристрою, рівня чутливості й зони покриття;
- додаткові модулі – наприклад, світлофільтр, що знижує чутливість датчика до переміщень невеликих домашніх тварин.
Робота самого датчика також може відрізнятися – вони можуть бути активними і пасивними. У першому випадку відбувається випромінювання і подальша обробка відбитого від об’єкту, сигналу – ультразвукового, радіохвильового або інфрачервоного. У другому випадку активних випромінювачів немає, і замість них датчик просто уловлює інфрачервоне випромінювання від зловмисника.
Який датчик руху кращий
Правильної відповіді тут немає, адже вибирати сигналізацію треба, виходячи з особливостей місця її установки. Головним параметром тут стає дальність дії й кут огляду, проте є й інші чинники.
Так, інфрачервоні пасивні датчики прочитують дані з відстані до 15 метрів і мають кут огляду в до 120°. Вони дуже чутливі до сонячних променів і перестають працювати при температурі повітря понад 35°С. В той же час вони абсолютно нешкідливі і не “бачать” крізь стіни.
Ультразвукові датчики охоплюють простір на 10-15 метрів і забезпечують кут виявлення в 60°. На них не впливає ні сонячне світло, ні перепади температури, проте їх можна обдурити, якщо рухатися дуже повільно. Такі детектори здатні “бачити” через перешкоди, але погано впливають на тварин і можуть викликати у них занепокоєння.
НВЧ-датчики розраховані на максимально далеке дистанції і пробивають на сотні метрів. Їх кут огляду може досягати 360°, проте вони вважаються шкідливими для людини і не рекомендуються для встановлення в житлових зонах.
Обирати детектори руху необхідно, враховуючи усі особливості об’єкту. В цілому ж для приватних квартир, будинків і офісів кращим вибором стануть ІЧ-сповіщувачі, а для нежитлових приміщень найбільш оптимальним рішенням стане ультразвукові датчики. Якщо необхідно забезпечити контроль на відкритій території, кращим вибором стануть радіохвильові моделі.